Sjenica je smeštena usred Pešterske visoravni i planine je okružuju sa svih strana, što je nekada stvaralo probleme prvenstveno zbog snegova. Danas, u Sjenicu se može stići sa svih strana sveta i u uživati u njenim atraktivnim predelima. Mada, i dalje drži epitet jednog od najhladnijih gradova naše zemlje.
Kroz istoriju ovaj grad je bio značajna karavanska stanica na Drinskom putu ka Dubrovniku. U doba Nemanjića u Sjenici se nalazio čak i jedan dvor.
Mnogi za Sjenicu kažu da se u njoj i u susednom Novom Pazaru najbolje može doživeti dodir orijenta u ukorenjenoj srpskoj tradiciji. Jedno od takvih mesta bila je nekadašnja sjenička Gradska tvrđava koja je danas u planu da se obnovi. Naime taj istorijski objekat, u okviru kog je bila i džamija, potiče iz 17. veka i najznačajniji je objekat kulturnog nasleđa ovog grada iz osmanlijskog perioda. Tokom vremena, više puta je bila rušena, a čitav kompleks sa džamijom u potpunosti je uništen nakon završetka Drugog svetskog rata.
Na teritoriji opštine Sjenica se nalaze čak četiri rezervata i parka priorde, među kojima se izdvaja jedinstveni Uvac, koji je zaštićen od strane države kao dobro od izuzetnog značaja. Osim pogleda na kanjon Uvca sa vidikovca koji oduzima dah, tu je i bogata fauna, pre svega ptica, od kojih je najčuveniji beloglavi sup - najveća ptica koja ima stanište u našoj zemlji.
Verovatno na pomisao na Sjenicu vam bude asocijacija i čuveni Sjenički sir - jedan od najboljih sireva čitavog Balkana. No šansu treba dati i jagnjetini sa Peštera, jardumu (specijalitet od ovčijeg mleka) ili Sjeničkom sudžuku.
Može se zaključiti da u Sjenici uživaju sva čula, što je čini nezaobilaznom destinacijom za posetu.