Sombor: Istorija, kultura i priroda u Vojvodini
U tem Somboru, svega na volju!
Uprkos vremenu i prilikama, Sombor je grad gospodskih sokaka, kojima i danas luta fijaker stari. Lagano, jer sve je u tom gradu baš tako. Podređeno miru i uživanju, odmoru. A baš bi vam to prijalo?
Ušuškan u zelenilo više nego ijedan grad u Srbiji, Sombor čuva stare vrednosti i umetnosti a poznat je po specifičnoj arhitekturi i nestvarno lepoj prirodi.
Mi smo ISerbia Travel, vaš partner u Gornjem podunavlju i svesni svih potencijala ovog bogatog grada i njegove okoline, pripremili smo vam ture, izlete i team building sadržaje. Nakon njih ćete imati utisak da ste otputovali nakratko, ne u drugi grad, već u potpuno drugo vreme. Zato je za posetu Somboru uvek pravo vreme.
Šta videti u Somboru
Fijakeri, prepoznatljiva vojvođanska arhitektura i najveća slika ovog dela Evrope - sve se nalazi upravo u Somboru. Pored toga, pripremite se za lagano degustiranje tamošnjih gurmanluka ali i za aktivan odmor u prirodi. Kada se uputite u istraživanje Sombora otkrićete da ovde stvarno svega ima, to istina!
Arhitektura Sombora
Gradska kuća u samom srcu grada najprepoznatljivije je arhitektonsko zdanje Sombora i tu titulu ponosno nosi puna dva veka. Proglašena je za kulturno dobro od velike važnosti. U njenom sklopu se nalazi restoran Gradska kafana, u kom možete popiti piće ili pojesti tradicionalni bački ručak, sve sa pogledom na predivnu somborsku arhitekturu i Glavnu ulicu (kralja Petra I).
Simbol grada predstavlja i Županija, u kojoj se i danas čuva najveća slika u Srbiji, “Bitka kod Sente”. Autor je slikar Ferenc Ajzenhut a njena površina je čak 28m². Tik pored Županije se nalazi cveće raznovrsnih boja i park prepun bođoša, vrste drveta, koji čine ovaj kraj najfotogeničnijim mestom Sombora. Savetujemo vas da svoju uspomenu škljocnete baš ovde. U Somboru danas postoji preko 7.500 stabala bođoša pa sa pravom nosi epitet najzelenijeg grada Srbije.
Krušperova palata, koja je spojena sa Pašinom kulom danas je dom istorijskog arhiva i spomenik kulture od velikog značaja. Ljubitelje istorije ovde očekuje građa stara preko 300 godina.
Crkva Svetog Georgija, Karmelićanska crkva i Kronić palata deo su arhitekture Sombora koji će vas svojom lepotom ostaviti bez daha jer su među najlepšim somborskim zdanjima. U Karmelićanskoj crkvi se nalaze najveće orgulje u Vojvodini, dok su u staroj Jugoslaviji bile treće po veličini.
Kulturni sadržaji u Somboru
Sombor je grad izuzetno bogat kulturnim i istorijskim sadržajima među kojima je Gradski muzej sa preko 40.000 eksponata razvrstanih u 5 kategorija. Na 2 minute hoda od Gradskog muzeja je Muzej Podunavskih Švaba, mesto u kom ćete saznati kako je izgledao život Nemaca kojima je Vojvodina bila postojbina duže od dva veka. Ako budete imali više vremena posetite Muzej Batinske bitke u Bezdanu i na samoj obali Dunava upoznajte mesto posvećeno velikoj bici iz Drugog svetskog rata.
Somborsko narodno pozorište smešteno je u starom gradskom jezgru i jedno je od malobrojnih pozorišta koje je do danas sačuvalo autentičan izgled. Na Velikoj i Maloj sceni režirali su najistaknutiji reditelji, a vrstan glumački ansambl doprinosi očuvanju duha opšte kulture i posebnosti Sombora. O tome koliko je lepo govori podatak da su na njegovoj sceni neke od najvećih muzičkih zvezda Srbije i regiona snimale svoje spotove (Zdravko Čolić, Lepa Brena, Nedeljko Bajić Baja).
Slikar Milan Konjović u samom je vrhu srpske umetnosti, a njegov prepoznatljiv stil možete upoznati u Galeriji “Milan Konjović” čiji legat sačinjava više od 1000 dela koje je sa ponosom ostavio svom gradu.
Šta raditi u Somboru
Specijalni rezervat prirode “Gornje Podunavlje” pravi je dragulj ovog dela Vojvodine. Zbog velike biološke raznovrsnosti zovu ga “Evropski amazon”, a vama pruža brojne mogućnosti: izlete, sportsko- rekreativne aktivnosti, lov i ribolov, kao i posmatranje ptica (birdwatching). Interesantno je spomenuti da je ovo područje imenovano za međunarodno značajno stanište ptica (IBA) dok je kod Apatina hranilište orla belorepana. U sklopu rezervata na obali Bajskog kanala se nalazi Eko centar "Karapandža", poznat po čistoj vodi i raznovrsnom ekosistemu. Sve ovo je smešteno na svega pola sata od Sombora a vožnja biciklima, šetnje, vožnja čamcem uz vodiča i prilika da sami veslate će učiniti vaš odmor potpunim. Za date aktivnosti je moguće iznajmljivanje kanua i bicikala.
Da li ste znali da se u Somboru nalazi prvi mirisni vrt u Srbiji? Za ljubitelje prirode, cveća, začina i zdravog života ovaj vrt je raj na zemlji. Većina začina je označena tablicama sa nazivima na srpskom, engleskom i latinskom jeziku, radi edukacije i zabave. U sklopu vrta postoje mesta sa sedenje, osveženje i pripremu egzotičnih jela kao i prodavnica najzdravijih jastuka od heljde.
Na pola sata vožnje od Sombora je smeštena poznata banja Pačir u kojoj možete uživati u nesvakidašnjoj ružičastoj vodi. Osim toga, predlažemo vam da obiđete somborske salaše i uživate u vožnji lađom Velikim bačkim kanalom.
Salaši u okolini Sombora
Salaši su reprezentativni objekti etno domaćinstava u Vojvodini. Na svega 5 kilometara od centra Sombora nalazi se Naš salaš na kom ćete imati priliku da probate bački ručak, vojvođanski specijalitet. Više puta nagrađivani kao domaćinstvo najbolje gastronomske ponude u Srbiji, ovo je mesto koje će sigurno probuditi sva vaša čula.
Dida Hornjakov salaš je smešten na 10 minuta vožnje od centra Sombora. Ovde ćete uživati u predivnoj prirodi, domaćim životinjama i ukusnim jelima pripremanim od srca.
Šta jesti u Somboru
Za najprepoznatljivije somborske specijalitete slove juneći gulaš i nezaobilazni riblji paprikaš, kome su posvećene brojne manifestacije ovog kraja. Među gurmanskim specijalitetima su i lemeški kulen, somborski sir, domaća peciva i štrudle. Specifičnost gastronomije Sombora donosi spoj srpske, šokačke, bunjevačke, mađarske kuhinje i naravno Dunava.
Gde se nalazi Sombor
Od Beograda do Sombora najkraćim putem od 180 kilometra trebaće vam dva i po sata. Od Novog Sada do Sombora udaljenost je 95 kilometara, što je oko sat i po vremena vožnje automobilom. Od Subotice do Sombora je 55 kilometara, udaljenost Zrenjanin - Sombor je 135 kilometara a od Niša vam treba 415 kilometara.
Naše ture u Somboru
Iako odiše mirom, deluje kao skroman, Sombor će od vas tražiti da za njega izdvojite vreme. ISerbia Travel kao vaš partner u Gornjem Podunavlju za vas izdvaja ture u Somboru koje možete pogledati ovde.